Cementownia i słynni pisarze

Jakiś już czas temu na w ramach bloga firmowego opisywałem ciekawe miejsca, jakie trafiają się podczas naszych przejazdów zawodowych, realizując przewóz osób Polska – Anglia. Zastanawiałem się, chcąc wrócić do pomysłu dzielenia się spostrzeżeniami z podróży, jakiego ważnego miejsca w Anglii jeszcze nie opisywałem i padło na miasteczko Rugby w środkowej Anglii.
Rugby jest ważne z punktu widzenia przewozu osób, bo mieszka w tym miasteczku, a właściwie mieście, bardzo liczna grupa Polaków. Niby nic wyjątkowego to Rugby, miasteczko z liczbą mieszkańców niecałe 70 tys. Krajobraz, jak to w angielskich miasteczkach, ale z wyjątkami.
Pierwszym wyjątkiem i rzucającym się w oczy detalem krajobrazu Rugby jest cementownia, której instalacja, niczym potężna futurystyczna rzeźba góruje nad osiedlami klasycznych brytyjskich domków z mini-ogródkami wysypanymi białym żwirkiem. Cementownia jest imponująca, ale to tylko cementownia i więcej o niej powiedzieć się nie da. Co innego szkoła.
Shool of Rugby nie jest szkółką piłkarską, jak można by sądzić. Imponujący budynek szkoły w Rugby przypomina swym zewnętrznym wyglądem filmowy Hogward z Harrego Poterra i tu niespodzianka, bo okazuje się, że szkoła ta może imponować nie tylko budynkiem, ale także swoją historią i współczesną sławą, jako szkoła renomowana i reprezentująca wysoki poziom w skali całej Anglii.
Co do historii, to mam na myśli sławnych ludzi, którzy do tej szkoły uczęszczali. Okazuje się, że jest ich bez liku, ale osobiście przejrzałem listę nazwisk i dla mnie znane są dwie szczególne osoby. Obie te postacie to słynni na cały świat powieściopisarze. Nie mam tu, bynajmniej, na myśli autorki wspomnianego wcześniej Harry Pottera pani J.K. Rowling, ale autorów o wiele bardziej słynnych i ważnych dla światowej literatury. Otóż do słynnej szkoły w Rugby uczęszczali: Salman Rushdie i Charles Lutwidge Dodgson znany głównie jako Lewis Carroll. Pierwszy z wymienionych zasłynął kontrowersyjną dla świata islamu powieścią „Szatańskie wersety”, za którą muzułmanie skazali go na karę śmierci, a drugi to autor, nie mniej kontrowersyjnej i znanej każdemu „Alicji w krainie czarów”.
Ponadto Rugby szczyci się faktem, że jest miastem, w którym wynaleziono silnik odrzutowy – w parku w centrum miasta stoi nawet ciekawy pomnik ku pamięci wynalazcy. Jest nim niejaki Frank Whittle, który właśnie w Rugby wybudował pierwszy na świecie prototyp silnika odrzutowego. Miało to miejsce w kwietniu 1937 r. w zakładach British Thomson- Houston w Rugby.
Transvoyager.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s