Klimatyzacja – komfort czy bezpieczeństwo

Środek lata to pora zdecydowanie zbyt późna na zastanawianie się nt. naprawy samochodowej klimatyzacji. Temat ten jednak poruszę właśnie teraz ze względu na pewną zasłyszaną dyskusję, w której starły się pokolenia i oczywiście punkty widzenia na sprawę air condition w aucie.
Rugby Jak myślicie, kto był orędownikiem sprawnej klimatyzacji w samochodzie – starszy pan, czy młodzian? Sprawy miały się tak: – Lubię swojego starego golfa, to auto ma duszę. Te nowoczesne autka, jak ten pański Koreańczyk, to już nie to. Są dobre dla tych, co nie umieją jeździć, komputery, bajery, wspomagania, automaty, klimatyzacje. Po co to wszystko? To tylko więcej części, które mogą się zepsuć – odzywa się w te oto słowa pewien arogancki młodzian do pana w średnim wieku, który dumnie otwiera pilotem swojego nowiusieńkiego „Koreańczyka”. – Mówisz tak, bo zazdrościsz, to wszystko bardzo przydatne rzeczy – grzecznie odpowiada emeryt. – Jakbym chciał, to bym takim jeździł – odszczekuje się młodzieniec. Dyskusja idzie w stronę przydatności poszczególnych udogodnień, funkcji i bajerów i dochodzi do tytułowej klimatyzacji. – To tylko dla wygody i nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem – kwituje chłopak. Ale czy na pewno?
W naszych samochodach firmowych robimy przegląd klimatyzacji każdego roku, wiosną, zaraz po wymianie opon. Nikt w firmie Transvoyager nie ma wątpliwości, że to ważne i nie ma mowy o oszczędzaniu na tej sprawie. Regularnie więc odgrzybiamy, wymieniamy filtry, jak trzeba to wymieniamy czynnik chłodzący.
Powie ktoś: robicie przejazdy do Anglii, a tam przecież ciągle pada, po co wam klimatyzacja? Kto nie był w Anglii w lipcu, ten nie wie, jakie tam potrafią być upały. Prażące słońce w blachę samochodu, na patelni autostrady to koszmar. I tu wrócę do dyskusji emeryta z młokosem – klimatyzacja to wygoda, a owszem, ale wygoda to bezpieczeństwo. Komfortowo czujący się kierowca to podstawa. Zalany potem i opuchnięty z gorąca szofer nie gwarantuje właściwego skupienia uwagi, refleksu, właściwej reakcji na zdarzenia drogowe. Dla nas, zawodowych kierowców to oczywiste.
Słusznie ktoś może zwrócić uwagę, komentując powyższy wywód: – zaraz, zaraz, a co z pasażerami, realizujecie przewozy Polska – Anglia latem, to klimatyzacja jest ważna dla wygody klientów. Oczywiście, że tak, kto chciałby podróżować tyle godzin w upale bez sprawnej klimatyzacji. Zdarzy się oczywiście i taki pasażer, który życzy sobie wyłączenia z obawy przed roztoczami, grzybami itp. wtedy pokazujemy kwit z przeglądy, wymiany filtra kabinowego, odgrzybiania itp. Przeważnie pomaga i pozostali podróżujący mogą odetchnąć i kontynuować podróż z Polski do Anglii w komforcie i bezpieczeństwie.
Trnsvoyager.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s